İnşaat sektöründe yüzde 5 büyüme öngörüyoruz

İnşaat sektöründe yüzde 5 büyüme öngörüyoruz

Prime Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık

Prime Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık

– Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu Gürlesel: – “Bu yıl, inşaat sektörünün; ekonomik performansın ve diğer sektörlerin üzerinde bir performans sergileyeceğini düşünüyorum” – “Her gün yeni bir desteği ve teşviki görüyoruz. Dünyada ihracat tarafında da, ticarette de daha iyi bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum. Bunlara bağlı olarak, inşaat sektöründe 2017 yılında yüzde 5 büyüme olacağını öngörüyoruz”

İSTANBUL (AA) – Ekonomi ve Strateji Danışmanlık Hizmetleri Kurucusu Can Fuat Gürlesel, bu yıl, inşaat sektörünün; ekonomik performansın ve diğer sektörlerin üzerinde bir performans sergileyeceğini belirterek, “Her gün yeni bir desteği ve teşviki görüyoruz. Dünyada ihracat tarafında da, ticarette de daha iyi bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum. Bunlara bağlı olarak, inşaat sektöründe 2017 yılında yüzde 5 büyüme olacağını öngörüyoruz.” dedi.

“Türk Yapı Sektörü 2016 Raporu”nun tanıtımını gerçekleştiren Gürlesel, 2016 yılında dünya ekonomisindeki büyümenin Çin’den kaynaklı yavaşladığına işaret ederek, buna bağlı olarak dünya inşaat harcamalarının da son 2 senedir yavaşladığını aktardı.

Gürlesel, 250 büyük firmanın 2015 yılında almış oldukları yurt dışı işlerinde gerileme bulunduğunu dile getirerek, “2014 yılında 521,5 milyar dolar olan toplam proje tutarı, 2015 yılında 500,1 milyar dolara geriledi. Dünya inşaat malzemeleri ihracatının 2016 yılını 795 milyar dolarla kapattığı öngörülüyor. En büyük ihracatçı ise Çin. Türkiye bu alanda 10. sırada.” ifadelerini kullandı.

Konut satışlarında 2016’nın kendilerini şaşırtan yeni bir rekor yılına sahne olduğunu anlatan Gürlesel, “1. el konut satışlarında da önemli bir rakam geldi. Bu rakamlar, konut stokunu eriten satışlar olduğu için oldukça önemli. Satışlar geçen yıl ilk 8 ayda negatif gidiyordu ancak son 4 ayda kampanyalarla birlikte pozitife döndü. Yabancıların gayrimenkul alımında ise önemli bir sıçrama olmadı. Sürdürülebilir yeşil binalar tarafında da geçen sene önemli artışlar oldu.” bilgisini verdi.

Gürlesel, İstanbul’un uzun yıllar, yatırım ve beklentiler kategorisinde ilk sıralarda yer aldığını kaydederek, yaşanılan gelişmeler ve gayrimenkul sektörünün reaksiyonu nedeniyle sıralamada gerilere gidildiğini dile getirdi.

Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde geçen yıl 99 proje alındığına dikkati çeken Gürlesel, önceki yıllarda 300-400 proje alındığını, bu nedenle pazar potansiyelinin zayıfladığını ifade etti.

– “ABD, en çok ihracat yapılan pazar haline geldi”

Gürlesel, Türkiye’nin inşaat malzemeleri ihracatındaki ilk 20 pazarına bakıldığında, ABD’ye ihracatın 2016 yılında yüzde 8,7 gerilemesine rağmen en çok ihracat yapılan pazar haline geldiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnşaat malzemeleri ihracatında ilk sırayı uzak bir pazarın alması yakın pazarlardaki bozulmayı da teyit ediyor. Nitekim ikinci sıraya düşen Irak’a ihracatta yine büyük kayıplar yaşandı. 2016 yılında Irak’a ihracatımız yüzde 29,2 düştü. Yakın ve komşu ülke pazarlarına ihracatımız önemli ölçüde geriledi. İran, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi üç önemli Körfez ülkesine ihracat düştü. İran pazarına ihracattaki gerileme yüzde 15,9 oldu. İsrail’e ise ihracat yüzde 16,9 arttı. Yakın ve komşu ülkelerin içinde yer alan Mısır ve Cezayir’e ihracat düşerken, Fas’a arttı.”

2017 yılı öngörülerine de değinen Gürlesel, “Bu yıl, inşaat sektörünün; ekonomik performansın ve diğer sektörlerin üzerinde bir performans sergileyeceğini düşünüyorum. Çünkü yavaşlayan ekonomik büyümeyi hükümet ve ekonomi yönetimi, inşaat sektörü ve altyapı yatırımları üzerinden hızlandırmaya çalışıyor.” dedi.

Gürlesel, inşaat sektörüne yönelik pozitif ayrımcılık yapıldığını vurgulayarak, “Her gün yeni bir desteği ve teşviki görüyoruz. Dünyada ihracat tarafında da, ticarette de daha iyi bir büyüme göreceğimizi düşünüyorum. Bunlara bağlı olarak, inşaat sektöründe 2017 yılında yüzde 5 büyüme olacağını öngörüyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.

– “Türk Yapı Sektörü 2016 Raporu”

Rapora göre, Türk yapı sektörü 2016 yılında yaşanan gelişmelerden etkilenmiş olmakla birlikte ekonominin ve diğer sektörlerin üzerinde bir performans gösterdi. İnşaat sektörünün 2016 yılında yüzde 6 büyüdüğü öngörülüyor. Mili gelir hesaplamasında kullanılmaya başlanan yeni yöntem ile inşaat sektörünün milli gelir içindeki payı yüzde 8’in üzerine çıktı.

İstihdam yıl boyunca ortalama 2 milyon seviyesinde gerçekleşti. Konut satışlarında yeni bir rekor yılı yaşandı. Alınan konut yapı ruhsatları geçen yılın üzerinde gerçekleşti. Konut fiyat artışları ise enflasyonun altında kaldı. Gayrimenkul sektörü ise 2016 yılını durağan geçirdi. Yeni yatırımlar ötelenirken, kiralamalar azaldı. Buna bağlı olarak ticari binalar için alınan yapı ruhsatları geriledi. Yurt dışı müteahhitlik hizmetlerinde ise önemli bir gerileme yaşandı.

Bu gelişmelere bağlı olarak yapı malzemeleri sektörü de dalgalı bir yıl geçirildi. 2016 yılında yapı malzemeleri iç pazarının yüzde 17,6 büyüyerek 290,4 milyar TL’ye ulaştığı öngörülüyor. Yapı malzemeleri pazarında sürükleyici, 2016 yılında da iç pazar oldu. İnşaat malzemeleri ihracatı yüzde 10,2 gerileyerek 15,2 milyar dolara indi. İthalat ise yüzde 1,9 artarak 9,3 milyar dolar olarak gerçekleşti.

İç ve dış pazardaki bu gelişmelere bağlı olarak inşaat malzemeleri sanayi üretimi 2016 yılında sadece yüzde 0,4 büyüdü. 2016 yılının son çeyreğinden itibaren inşaat ve konut sektörüne çok sayıda destek uygulanmaya başladı. Bu destekler inşaat sektörü için 2017 yılına yönelik olarak ümit veriyor. İnşaat sektöründe 2017 yılında yüzde 5 büyüme olacağı öngörülüyor