Konut Ekspertiz İşlemleri

Konut ve inşaat sektöründe yaşanan aşırı değerlenme ve fiyat yükselmeleri sonucunda en çok ihtiyaç duyulan işlemlerden birisi konut ekspertiz işlemleridir. Ülkemizde ve tüm dünya genelinde gayrimenkul sektörü büyük ilerleme kaydetmektedir. Bu ilerlemenin sonucu olarak da konut veya iş yeri olarak kullanılan gayrimenkullerin değerlerinin yüksek miktarda arttıkları bir gerçektir. Bu yüksek oranda meydana gelen değerlenmelerin sonucu olarak yeni değerleme hizmetleri sunulmaya başlamıştır. Konutlarda ve diğer gayrimenkullerde değerleme uzmanı olarak görev alan kişiler farklı kriterler kullanarak bunların gerçek değerlerinin tespit edilmesi konusunda raporlar düzenlemektedir. Düzenlenen raporlar başta bankalar olmak üzere farklı sektörlerde işlem görmektedir.


Konut Ekspertiz Uzmanları Çalışma Alanları

Konut ekspertiz işlemleri için gayrimenkul değerleme uzmanları görev yapmaktadır. Ülkemizde yeni uygulanmaya başlayan ve değerleme uzmanları yeni görev almaya başladıkları bir alan olduğu için hangi alanlarda çalıştıkları ile ilgili pek çok kişide merak bulunmaktadır. Gayrimenkul değerleme uzmanları en başta konut ve iş yeri olarak kullanılan binaların değerleme işlemlerini yapmaktadır. Bu binalar yalılar, villalar, alış veriş merkezleri ve gökdelenler gibi farklı gayrimenkuller olabilmektedir. Bunlara ek olarak otel ve benzeri turistik tesisler, fabrikalar ve tüm arazi ve arsalar ekspertiz ve değer tespit işlemine tabi tutulabilmektedir. Bunlara ek olarak gemiler, tersaneler, depolar ve fabrikalar gibi pek çok farklı gayrimenkul mal gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından değerlendirilmektedir.


Konut Ekspertiz İşlemlerini Kimler Yapabilmektedir?

Konut ekspertiz yapabilmek için gerekli olan gayrimenkul değerleme uzmanlığı için belli şartlar bulunmaktadır. Bu mesleğin ön şartı olarak üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun olmak yeterli görülmektedir. Önceleri sadece belirli bölümlerden mezun olan kişiler için sınırlama bulunurken yapılan düzenleme ile bu sınır kaldırılmıştır. Artık tüm bölümlerden mezun olanlar gayrimenkul değerleme uzmanı olabilmektedir. Ancak bu bir ön şart olarak sunulmaktadır. Çünkü mesleği yapabilmek için Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yapılan lisanslama sınavından başarılı olma şartı bulunmaktadır. Bu sınav temel olarak gayrimenkuller ile ilgili bilgi sahibi olmayı ve gayrimenkul değerleme esaslarını iyi derecede bilmeyi gerektirmektedir. Sınavdan başarılı olan kişiler lisans alarak mesleği yapabileceklerdir.